Home

Oops...
Slider with alias hosting not found.

[nz_content_box columns=”4″ animate=”scale”][nz_box icon=”icon-screen” icon_color=”#f1aa00″ icon_border_color=”#f1aa00″ icon_hover_color=”#ffffff” icon_hover_effect_color=”#f1aa00″]

Firewall Nedir?

Firewall (Güvenlik Duvarı), Internet üzerinden bağlanan kişilerin, bir sisteme girişini kısıtlayan/yasaklayan ve genellikle bir Internet gateway servisi olarak çalışan bir bilgisayar ve üzerindeki yazılıma verilen genel adıdır. Güvenlik duvarları’nın birçok denetleme metotları vardır. En basit perdeleme metotlarından biri, daha önceden belirlenmiş domain’lerden ve IP adreslerinden (izin verilen servislerin) paketlerini kabul edip diğer istekleri reddetmektir.

[/nz_box][nz_box icon=”icon-cog” icon_color=”#f1aa00″ icon_border_color=”#f1aa00″ icon_hover_color=”#ffffff” icon_hover_effect_color=”#f1aa00″]

Firewall Ne İşe Yarar

Sisteminizde çalışan programları kontrol ederler ve firewall izni olmadan hiçbir programın çalışmasına izin vermezler. Programın açılışına,verdiği uyarılara göre size bilgi ve sizin firewall’a verdiğiniz komut kontrolünde programların uyarılarını kontrol altında tutarlar. Bilgisayarınızın ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayara sağlanmaya çalışan zararlı internet erişimleri ile truva yazılımlarını engelleyerek koruma sağlar.

[/nz_box][nz_box icon=”icon-drawer3″ icon_color=”#f1aa00″ icon_border_color=”#f1aa00″ icon_hover_color=”#ffffff” icon_hover_effect_color=”#f1aa00″]

Firewall nasıl çalışır?

Firewall’lar veri paketlerinin geçişine izin verir ya da reddeder. Buna paket filtrelemesi denir. Firewall lar ağ trafiğini denetlemek için birkaç method kullanırlar. Paket filtrelemesi de bunlardan biridir. Firewall çeşitleri diğer metodlar vekil sevisleri (proxy service) ve ayrıntılı inceleme (stateful inspection) dır. Network üzerinde kendisine gelen paketlerin gitmelerine gereken yerlere (üzerinde tanımlanan kurallar doğrultusunda) gidip gidemeyeceğine karar verir.

[/nz_box][nz_box icon=”icon-lab” icon_color=”#f1aa00″ icon_border_color=”#f1aa00″ icon_hover_color=”#ffffff” icon_hover_effect_color=”#f1aa00″]

Firewall Özellikleri

Yeni nesil güvenlik duvarlarında geleneksel güvenlik duvarı özelliğinin yanı sıra etkin içerik filtreleme, SSL VPN sistemi, saldırı tespit ve engelleme sistemi (IDS/IPS), bant genişliği yönetimi, uygulama tanıma ve kontrolü sistemi, Virüs/zararlı içerik kontrolü, güvenlik ve performansı dengeleme, URL kategori ve içerik filtreleme gibi özelliklerinin olması beklenmektedir. Kurumsal internet trafiğinin performansının yüksek tutulabilmesi için yeni nesil güvenlik önlemlerinin alınması da gerekmektedir.

[/nz_box][/nz_content_box]

[nz_media_slider bul=”false”][nz_media_slide type=”img” description=” Güvenlik Duvarı Yapısı ve Çalışması” src=”7697″][nz_media_slide type=”img” description=”Firewall Yerel Ağ Koruma” src=”7698″][nz_media_slide type=”img” description=”firewall Uygulamasi” src=”7702″][/nz_media_slider]

Neden Güvenlik ?

[nz_dropcap type=”empty” color=”#f1aa00″]B[/nz_dropcap]ilgisayarımızda Bazı bilgiler bizim için özeldir: Her ne kadar kişisel bilgilerimiz devlet sırrı olmasa da, kimse maillerinin okunmasını, bilgisayarındaki dosyaların alınmasını istemez.
Bilgisayar her işte, her alanda yaygınlaşmıştır. Her türlü bilgi bilgisayar ortamında tutulmaktadır. İnternet banka, alışveriş, haberleşme alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin ve şifrelerin iyi bir şekilde korunması gerekmektedir.
Güvenlik tehlikesi hızla artmaktadır. Neden tehlikeli olduğunu bir sonraki bölümde okuyabilirsiniz.

Neden Tehlikeli ?

[nz_icon_list type=”square” icon_color=”#ffffff” background_color=”#f1aa00″] Saldırılar geometrik bi hızla artmaktadır. (1-2-4-8-16-32-..)
Saldırılar giderek karmaşıklaşmakta ve daha yetenekli olmaktadır.
Saldırganların sayısı artmaktadır. Birtakım saldırı programlarının Internet üzerinde bulunabilmesi, programcılık bilgisi olmayan çok sayıda kişinin de Hızlı bilgisayar kullanımı artışı, program sayısının da hızla artmasına neden olmuştur.
Programlar karmaşıklaştıkça güvenlik açıkları da artmaktadır.
Kullandığımız bazı programlar -normal işlevlerinin haricinde- arka planda gizli bazı zararlı işlemler yapabilir. (Bilgisayarınızla ilgili bazı bilgileri göndermek gibi)
Çoğu firma ve kişi güvenliğe gereken önemi vermemektedir.
İnternetin yaygın kullanılması virus ve truva atlarının da yaygınlaşmasına neden olmaktadır.[/nz_icon_list]

UTM ( Bütünleşik Güvenlik) Cihazı Nedir?

[nz_dropcap type=”empty” color=”#f1aa00″]G[/nz_dropcap]ünümüz işletmelerinin güvenlik duvarını sağlayan donanım yapısı kalabalaştıkça normalde bulunmayan özellikleri güvenlik duvarına eklemek gerekli oldu. Bundan sonra güvenlik duvarları “güvenlik duvarı cihazları” oldular. Bu noktada bütünleşik güvenlik cihazları devreye giriyor. Anti-virüs, içerik filtreleme, saldırı tespit sistemi ve spam filtreleme kullanan çoklu sistemler yerine, kurumlar yukarıda sayılan tüm özellikleri barındıran tek bir ağ cihazını UTM güvenlik cihazı olarak alabilirler. UTM cihazının bu çoklu işlevselliği güvenlik duvarlarının yerine geçmesi için yeterli bir sebeptir.
[nz_dropcap type=”empty” color=”#f1aa00″]UTM[/nz_dropcap] cihazları, çoklu tehditlere karşı kapsamlı güvenlik sağlarlar. UTM tümleşik paketinde tipik olarak bir güvenlik duvarı, antivirüs yazılımı, içerik filtreleme ve spam filtreleme özellikleri bulunur. Ek olarak ağ geçidi, saldırı tespit ve engelleme sistemini de tek bir platformda toplar. UTM cihazı, karmaşıklığı indirgeyerek kullanıcıları karışık tehditlerden korumak için tasarlanmıştır.

[nz_tagline title=”Nasıl Bir Firewall ( Güvenlik Duvarı ) Cihazına İhtiyacınız Var ?” color=”#222222″ back_color=”#f1aa00″ back_color_hov=”#e2a410″ link=”nasil-bir-cihaza-ihtiyaciniz-var”]

[nz_carousel columns=”5″ autoplay=”true” animate=”scale”][nz_item]sophos-logo-1.fw[/nz_item][nz_item]cyberoam-logo-1.fw[/nz_item][nz_item]fortinet-logo-1.fw[/nz_item][nz_item]cisco-logo-1.fw[/nz_item][nz_item]labris[/nz_item][nz_item]useroam-logo-1.fw[/nz_item][/nz_carousel][nz_sep color=”” top=”60″ bottom=”60″ align=”center”]

İnternete bağlandığımızda bilgisayarımızın güvenlik duvarı kapalıysa, bilgisayar korsanlarına bilgisayarımıza erişim hakkı ve bilgi almaları için bir davetiye çıkarmışız demektir. Bir başka açıdan bakalım, herhangi bir İnternet sitesine girdiğimizde sayfanın nasıl uygulamalar çalıştırdığını bilemeyiz; Eğer güvenlik duvarımız aktif durumda değil ise bu durum bizi sıkıntıya sokabilir. İnternetinizi güvenlik duvarı olmadan kullanmak, evinizden dışarı çıkarken evinizin kapısını açık bırakıp gitmeye benziyor; girip çıkabilirsiniz fakat saldırıya çok açık durumundasınızdır. Bilgisayar korsanları özellikle güvenlik duvarı kullanmayan insanları hedefliyor ve bulabilmek için çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar. (trojan,solucan,virüs..) Bu açıdan güvenlik duvarı kullanmanın önemi büyük.

[nz_counter columns=”4″][nz_count value=”400″ title=”Milyon İnternete Bağlı Bilgisayar” color=”#ffffff”][nz_count value=”1″ title=”Milyon İnternet Kullanıcısı” color=”#ffffff”][nz_count value=”100″ title=”Milyona Yakın Web Sitesi” color=”#ffffff”][nz_count value=”15″ title=”Milyon Türkiye Bulunmakta” color=”#ffffff”][/nz_counter]

[nz_carousel columns=”5″ autoplay=”true” animate=”scale”][nz_item]

firewall-b4

DDOS Firewall

[/nz_item][nz_item]

firewall-b3

UDP Firwall

[/nz_item][nz_item]

firewall-b2

SYN Firewall

[/nz_item][nz_item]

firewall-b1

Botnet Firewall

[/nz_item][nz_item]

firewall-b3

Juno Firewall

[/nz_item][/nz_carousel][nz_sep color=”#f18e00″ top=”10″ width=”110″ height=”2″ align=”center”]

Firewall Hangi Saldırıları Engellemektedir ?

Fiziksel firewall cihazımız UDP, SYN, Botnet, Juno, DDOS gibi saldırı çeşitlerini engellemektedir.HTTPGET tipi gerçek saldırı ile yapılan ip adreslerini engellememektedir.

 

[the_ad id=”7887″]

[nz_gmap x_coords=”39.931135″ y_coords=”32.885873″ zoom=”15″ height=”450px”]

Bize Ulaşın

[nz_sep color=”#e8e8e8″ top=”10″]
  • Reload
  • Should be Empty:

İletişim Bilgilerimiz

[nz_sep color=”#e8e8e8″ top=”10″][nz_icon_list type=”square” icon_color=”#ffffff” background_color=”#08ade4″]Balkiraz Mahallesi, Tıp Fakültesi Caddesi 65-A\9, 06620 Mamak/Ankara
Tel. +90 (0312) 319 10 05
E-mail: info@bilisimhizmetleri.net
Web: www.bilisimhizmetleri.net
Web: www.firewall.web.tr
[/nz_icon_list][nz_sep color=”#e8e8e8″ top=”10″][nz_icon_list type=”square” icon_color=”#ffffff” background_color=”#08ade4″]Güvenlik duvarı (Firewall)

Hotspot

5651 loglama ve imzalama çözümleri

Web filtreleme

Url Raporlama ve analiz

Loadbalance (Birden çok interneti birleştirerek internet hızını artırma)

Bandwidth yönetimi (Kullanıcı başına hız limiti verebilme)

Trafic Shaping (Torrent vb. download yazılımlarına kota verme veya engelleme)

Web filtreleme (Kötü içerikli sitelere erişim engelleme)[/nz_icon_list]

[/vc_column]