Firewall Kurulumları

U.T.M. Neden Tercih Ediliyor? Günümüz bilgisayar teknolojileri fazlası ile ilerledi. Sadece bir firewall yâda AntiVirus sistemi korumamızda güçsüz kalıyor. Çoklu tehditler her an karsımıza çıkabilir. Örneğin bir web sayfasından bulasan virüs bu esnada sisteme gelen bir trojan ihtiva eden elektronik posta sistemimizin bozulmasına çeşitli kayıplara sebebe olmaktadır. Tehlikeler ağ girişinde daha ağa girmeden tespit edilip savuşturulabilir. Gereksiz yere bilgi kaybı, zaman kaybı ve firmaların maddi kayıpları bu sayede  engellenmektedir.

Fortinet Ürünlerinden FortiGate U.T.M. ile ilgili temel kurulum bilgilerini aktaracağım. Kuruluma başlamadan bilinmesi gereken bazı konular var. Önce bunlara cevap verelim. Fortinet bu konuda firewall, ips&idp, antivirus (malware, spyware, grayware),Web Category Filter, Antispam Koruması, IM&P2P Koruması, Vpn Desteği (SSL, IPSEC, PPTP) ile günümüz kullanıcılarına en üst seviyede güvenlik çözümü sağlamaktadır.

Cyberoam Firewall ağ, uygulama ve kullanıcı kimlik-tabanlı güvenlik için durum ve derin paket denetlemesi sunmakta ve kuruluşları D0S, DDoS ve IP Suistimali saldırılarına karşı korumaktadır.
Cyberoam’un patent bekleyen Layer 8 İnsan kimlik-tabanlı Güvenlik Duvarı ilkeler temelinde iş profilini ve tüm UTM özellikleri dahilinde ilke yaratımı için tek bir ara yüzü mümkün kılarak kolay yönetim ve esneklikle harmanlanan yüksek güvenlik sunmaktadır.

[the_ad id=”7887″]

Sophos UTM Firewall başarılı bir firewall yönetim yazılımıdır.Geniş kapsamlı olan bu yazılımda her türlü ağ koruması istenilen yasaklamalar ve daha birçok şeye destek sunar.Bir adet sanal makinenin üzerine kurulumunu yaptıktan sonra Web arayüzü ile kullanmamız kolaylaşıyor.UTM, Unified Threat Management / Birleştirilmiş Tehdit Yönetimi bir kurumun temel bir bakışla iç network veya dış çıkışları için kontrol edilmesi ve emin olunması gereken başlıca husus web filtrelemenin ve yoğun mail trafiği içinde anti spam blocker kurulumlarının ve denetimlerinin yapılması gerekir. Tabikide bunları yapmak yetmek. Bu konularda en ince ayrıntıya kadar girilmesi gerekmektedir.

Cisco firewall üzerinde  Temel olarak yapacağımız işlemler;

1)İnternet trafiği bu cihaz üzerinden geçecek,

2)Güvenlik sağlanacak,

3)Uzak masa bağlantısı için gerekli ayarlamalar yapılacak,

4)Firma içerisinde kullanılan bir uygulamaya dışarıdan erişebilmek için gerekli olan ayarlar ve izinler tanımlanacaktır.

Palo Alto Firewall, kurumların BT yapılarına bütünsel görünürlük, ilkesel denetim ve tüm uygulamaların, kullanıcıların ve kurumsal ağdaki içeriğin merkezileştirilmiş yönetimini sağlayan yeni nesil güvenlik duvarı sağlayan pazar lideridir. Amaca yönelik platformlar, patent bekleyen teknolojileri, tüm özelliklerin sorunsuz entegrasyonu ve yüksek L7 kapasite sağlar.

Gelişmiş Uygulama Kontrolü : Yeni nesil yazılım mimarisi ile Sonicwall UTM / Firewall ürünleri tüm uygulamaları monitor eder ve kontrol sağlar.
Merkezi Gateway : Networkün en önüne konumlandırılarak ilk çizgi savunmasını üstlenir.
İç Bölge Koruması : Sadece dışarıdan içeriye yada içeriden dışarıya değil netwokünüzün iç bölgeleri  ( departmanlar ) üzerinde de gelişmiş kontrol ve koruma yetenekleri sağlar.
Uç Nokta Koruması : Merkez noktaya bağlı şubeler veya uç organizayonlar için merkezi kontrol ve koruma yetenekleri sunar.
7/24 Destek : Sonicwall kullanıcıları dağıtıcı ve partner destekleri yanı sıra doğrudan Sonicwall tarafından verilen web , telefon , e-mail desteğinden yararlanabilirler.